Co to jest… hosting

Dowiedz się, aby nie mylić pojęć i nie dokonać złego wyboru

Image for post
Image for post

…z cyklu - rozmowy przy piwie.

Po co mi hosting?

Hosting to ogólnie mówiąc przestrzeń dyskowa, którą zakupujesz, a mówiąc dokładniej wynajmujesz od firmy świadczącej takie usługi.

Możesz zapytać po co, skoro przed Tobą stoi komputer wyposażony w pojemny dysk. Może tak być, jednak miej na uwadze, że Twój komputer nie jest tzw. serwerem a więc nie jest na stałe podłączony do internetu. Nie ma zainstalowanych aplikacji serwerowych, które odpowiadają za to aby serwis www ładował się poprawnie, czy szczerze mówiąc, ładował się w ogóle.

Kupujesz więc miejsce na dysku komputera, który posiada zainstalowane i skonfigurowane odpowiednie aplikacje, które pozwolą na działanie Twojej strony. Komputer ten lub sieć komputerów jak bywa w większych firmach jest na stałe połączona z siecią internet po to, aby Twoja strona działała 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Hosting to nie serwer

Wystarczy, ponieważ zakładam, że Twoja strona nie ma wygórowanych wymagań i nie jest napisana w “egzotycznym” języku. Chcesz prowadzić bloga albo postawić swoją stronę firmową. Hosting jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Płacisz za miejsce na dysku, za stały dostęp i reszta Cię nie interesuje. Nie musisz konfigurować lub płacić komuś za konfigurację serwera, ponieważ masz to wszystko za 15zł miesięcznie. Po taniości.

Image for post
Image for post

No dobrze, to mam kupić miejsce na dysku?

Oczywiście pierwsze na co każdy z nas zwraca uwagę to cena i to jest błąd, ponieważ cena nie idzie w parze z jakością i co ważne w tej sytuacji ze stabilnością.

Już mówię w czym rzecz.

Musisz mieć pewność, że zakupione miejsce na dysku (hosting) to nie komputer przysłowiowego Janusza biznesu, który stoi w pokoju rodziców i działa na “super szybkim” łączu, które oferuje kablówka w Pcinie Dolnym, ale rzetelna i stabilna firma, która w najgorszym razie posiada własne serwery dedykowane u równie rzetelnego dostawcy (kolokacja), a w najlepszym razie posiada własne centra danych.

Brzmi strasznie i skomplikowanie, wiem. Ale podejdź do tematu tak, że swoje auto, za które zapłaciłeś lub zapłaciłaś sporo monet, serwisujesz nie w przydomowym garażu wuja Toma, ale o ile masz na to fundusze, jedziesz do profesjonalnego warsztatu gdzie prawdziwy fachowiec będzie w stanie Ci pomóc.

W wypadku hostingu mamy do czynienia z dokładnie tą samą sytuacją. Szukaj profesjonalisty, a nie Janusza.

Kiedy już wybierzesz, zapoznaj się z ofertą. Proszę!

Sprawdzam sytuację i okazuje się, że działa on na.. najtańszym możliwym pakiecie hostingowym, który w ogóle w tym celu nie był stworzony. Oczywiście, uruchomić ten sklep tam można i pewnie przez chwilę będzie ok, ale jak wspominałem w innych wpisach. Maluch to nie Porsche i o ile dowiezie Cię w końcu tam gdzie się wybierasz, to nie będzie to ani miłe ani komfortowe przeżycie.

Dlaczego do cholery tak ciężko zrozumieć niektórym, że skoro płacisz niewiele, to najwyraźniej parametry nie są zbyt wysokich lotów i może.. tylko może to coś co kupujesz nie nadaje się do tego co chcesz zrobić.

Image for post
Image for post

Nie bądź “Andrzejem”

Miej tylko na uwadze, że od chwili gdy się wypowie, to on bierze odpowiedzialność przynajmniej za wydajność tego co tam postawisz. Nie firma, gdzie kupisz hosting. Dlaczego? Jeśli nie przycebuliłeś, to zapytałeś kogoś kto ma pojęcie i doradzi Ci dobrze. Jeśli zapytałeś syna matki swojego wujka ze strony dziadka, bo chłopak ma komputer i potrafi w te internety, to jesteś sam sobie winien.

Jeśli nie masz pewności, zweryfikuj. Dopytaj się. Zadzwoń do działu wsparcia danego usługodawcy i przedstaw sytuację. Opowiedz w miarę dokładnie czego potrzebujesz i co planujesz postawić na danym hostingu. W 99.99% wypadków otrzymasz rzetelną informacje. Nie denerwuj się tylko i nie krzycz gdy uzyskasz odpowiedź, że to na co się czaisz za 15 zł miesięcznie to nie to czego potrzebujesz i koszt będzie często dużo wyższy z perspektywą jeszcze wyższego gdy Twój serwis www (na przykład sklep) się rozwinie.

Prowadzisz biznes, licz się z kosztami

Oglądałeś lub oglądałaś na pewno nie raz jak Magda rzuca talerzami i garami. Jasne, że jest to pod publiczkę ale pomyśl o tym, że jest w tym jakiś cel.

Technologie i możliwości

Wyobraź sobie, że tak samo jak program czy gra, którą próbujesz uruchomić na komputerze, ma jakieś wymagania, tak samo serwisy www je mają.

Każdy usługodawca obecnie oferuje minimum, a więc uruchomienie strony w czystym HTML oraz skryptu napisanego w PHP z wymogiem użycia bazy danych. Bierz jednak pod uwagę, że tutaj możliwości się nie kończą i o ile przysłowiowego Wordpressa uruchomisz niemal wszędzie, tak już “haj end” gdzie silnikiem jest Node.js już niekoniecznie.

Zdaję sobie sprawę, że jesteś w stanie zainwestować w firmę, która autorsko napisze skrypt tylko dla Ciebie (to oczywiście iluzja, ale o tej kwestii w innym artykule) i nie wystarczy Ci kasy na odpowiedni hosting, czy w wypadku Node.js serwer, ale tutaj wracamy do cebuli. Chcesz coś, ale niekoniecznie masz możliwości, albo chcesz oszczędzić tam gdzie nie powinno się tego robić.

Nie warto, uwierz. Prędzej niż później, obudzisz się z ręką w nocniku i nie będzie to miłe.

Po co o tym wszystkim piszę?

Niestety, nie.

Hiki Bloguje

Na temat i bez tematu, gdy zachce się coś napisać… oj tam…

Medium is an open platform where 170 million readers come to find insightful and dynamic thinking. Here, expert and undiscovered voices alike dive into the heart of any topic and bring new ideas to the surface. Learn more

Follow the writers, publications, and topics that matter to you, and you’ll see them on your homepage and in your inbox. Explore

If you have a story to tell, knowledge to share, or a perspective to offer — welcome home. It’s easy and free to post your thinking on any topic. Write on Medium

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store